USB aneb „Všestranný mnohonásobný autobus“

USB (Universal Serial Bus/univerzální sériová sběrnice) je Plug & Play nástupce dříve používaných způsobů připojení (sériový a paralelní port, PS/2 apod.) periferií k PC. Slouží k připojení tiskáren, klávesnic, myší, fotoaparátů, externích disků a mnoha dalších zařízení.

Na vývoji USB začalo v roce 1994 pracovat sedm firem (Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft, NEC a Nortel). Ačkoli se první specifikace objevila již o rok později, za skutečný nástup lze považovat až rok 1998. Dopomohl k němu především nárůst výroby USB periférií a příslušenství vyvolaný zvýšenou poptávkou po těchto zařízeních související s příchodem operačního systému Windows 98 (Microsoft) a uvedením počítače Mac (Apple), který byl jako první na světě vybaven pouze USB porty.

 

Přehled nejvýznamnějších USB standardů

table usb 2

 

Přehled nejpoužívanějších typů USB konektorů

 

USB typ A

usb a

 • nejběžnější typ konektoru, připojování do rozhraní hlavního zařízení (PC, notebook, TV aj.)

 

USB typ B

usb b

 • připojování k rozhraní koncového zařízení (např. tiskárna scanner)

 

MiniUSB - typ B (5pinů)

miniusb b 5

 • připojování externích disků, PDA, kamer apod.

 

MiniUSB - typ B (4piny)

miniusb b 4

 • konektor využívaný zejména k připojování fotoaparátů, není oficiálně certifikován

 

Micro USB - typ A

microusb a

 • využívá se např. u chytrých telefonů, bílý plast okolo pěti pinů

 

Micro USB - typ B

microusb b

 • oproti typu A má více lichoběžníkový tvar, černou barvou plastu kolem pinů a odlišné zajištění proti vypadnutí

 

Micro USB – typ AB

micro usb ab

 • vyrábí se pouze jako samice, lze připojit samec typ Micro USB A i Micro USB B

 

USB 3.0 – typ A

usb3 a

 • konektor pro nejmodernější standard připojení, více pinů, modrá barva plastu, zpětná kompatibilita s USB 1.1 a USB 2.0 (při nižší přenosové rychlosti)

 

USB 3.0 - typ B

usb3 b

 • novější verze dřívějšího USB typu B s přidanými piny, vyskytuje se pouze u koncových zařízení, zpětná kompatibilita USB typ B samec › USB 3.0 typ B samice

 

Micro USB 3.0 - typ B

microusb 3 b

 • vysokorychlostní USB, externí disky a další elektronika, není zpětně kompatibilní (odlišný tvar)

 

USB typ C

usb c

 • konektor vytvořený pro standardy USB 3.1 Gen2 a USB 3.2, oboustranně připojitelný, bez zpětně kompatibility s konektory USB 2.0 a USB 3.0 (je třeba použít redukci), teoreticky by měl být chopen dosáhnout rychlosti až 10 Gb/s, kromě samotného datového přenosu, dokáže napájet celou řadu zařízení (např. notebook, monitor), neboť podporuje napájecí proud 20 V, 5 A (místo 5 V a 0,9 A). Lze ovšem využít nejen k nabíjení zařízení či jako datový kabel, ale také pro připojení k internetu nebo přenosu obrazu (DisplayPort, HDMI). Většina výrobců notebooků již přešla nebo přechází z vlastních konektorů na konektory USB typu C, což např. znamená, že k dokovací stanici Lenovo lze připojit i notebook Dell apod.