Co je to WSUS?

wsus mulWSUS je zkratka pro Windows Server Update Services. Tedy službu, která zajišťuje aktualizace softwaru pro operační systémy Microsoft Windows. Jedná se o lokálně spravovanou alternativu ke službě Windows Update umožňující správu distribuce Automatických aktualizací ve firemní síti.

WSUS byla dříve známá pod názvem SUS (Software Update Services) a sloužila pouze k získávání aktualizací operačního systému Microsoft Windows, které stahovala ze vzdáleného serveru Windows Update.

 

Windows Update vs. Microsoft Update

  • Microsoft update - alternativní služba k Windows Update, která kromě aktualizací operačního systému zprostředkovává rovněž aktualizace dalšího softwaru od společnosti Microsoft (Office, Visual Studio)
  • Windows Update - služba zajišťující aktualizace operačního systému Windows

Po aktivaci služby na serveru Windows Update dochází k automatickému přesměrování z původní adresy windowsupdate.microsoft.com na server update.microsoft.com.

 

Jak WSUS funguje?

WSUS běží na počítači v lokální síti, který má nainstalovaný Windows Server. Ze serveru Windows Update stahuje aktualizace, které pak dále distribuuje na počítače v lokální síti dle administrátorem stanovených pravidel. Samotná administrace probíhá na Windows Serveru za pomoci role WSUS (viz obrázek níže).

V rámci organizace může být nadřazený WSUS server zdrojem aktualizací i pro další servery WSUS.

Pokud je WSUS nasazena spolu s Group Policy, lze na koncové stanici nakonfigurovat automatické aktualizace tak, že je koncový uživatel nemůže zrušit a obejít stanovená interní pravidla. Použití Active Directory není nezbytné, nastavení klientských stanic lze provádět rovněž úpravou registrů.

 

Microsoft WSUS Admin 2

Proč WSUS?

Výhodou je také jednodušší správa aktualizací. WSUS se uplatňuje např. v situaci, kdy je třeba zajistit, aby se na různých počítačích v síti instalovali různé aktualizace. Pokud se administrátor rozhodne některé aktualizace nestahovat, nastaví to přímo na serveru a nemusí aktualizace zakazovat na každé stanici zvlášť. Zároveň tím, že se vše stahuje z interního serveru, se nemusí jednotlivé stanice opětovně připojovat k Microsoft Update prostřednictvím internetu. Výsledkem je tedy nižší zatížení linky (méně přenesených a uložených dat) a rychlejší stahování aktualizací.

 

Existují nějaké návody na instalaci WSUS?

Jistě. Na internetu jich najdete mnoho. Např. přímo na stránkách Microsoftu: Nasazení služby WSUS nebo webu napovedy.cz Microsoft WSUS server – Instalace, konfigurace apod.

Nechce se Vám do toho? Není čas nebo dostatek znalostí? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme a vše nastavíme! Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.